Supermicro X12SPO-NTF-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X12SPO-NTF-O
Specifications | Reviews
Supermicro X12SPO-NTF-O
Processor & Chipset Supermicro X12SPO-NTF-O
Chipset Manufacturer:
Intel
Total Processor Supported:
1
Processor Socket:
Socket LGA-4189
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro X12SPO-NTF-O
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
DIMM, RDIMM, LRDIMM
Maximum Memory Supported:
2 TB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
3200 MHz
Intel Optane Memory Ready:
Yes
I/O Controller Supermicro X12SPO-NTF-O
Controller Type:
Serial ATA/600
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Video Supermicro X12SPO-NTF-O
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2600
Network & Communication Supermicro X12SPO-NTF-O
10Gigabit Ethernet:
I/O Expansions Supermicro X12SPO-NTF-O
Number of Total Expansion Slots:
1
Total Number of PCI Express Slots:
Number of PCI Express x16 Slots:
Interfaces/Ports Supermicro X12SPO-NTF-O
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 2.0 Ports:
2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports:
2
VGA:?Video Graphics Array
Number of Network (RJ-45) Ports:
Onboard Interfaces Supermicro X12SPO-NTF-O
Number of SATA Interfaces:
10
Number of M.2 Interfaces:
Total Number of Onboard USB Ports:
7
Number of Onboard USB 2.0 Ports:
4
Number of Onboard USB 3.2 Ports:
3
Physical Characteristics Supermicro X12SPO-NTF-O
Form Factor:
ATX
Width:
12"
Depth:
10"