Supermicro X12SPL-LN4F-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X12SPL-LN4F-O
Specifications | Reviews
Supermicro X12SPL-LN4F-O
Processor & Chipset Supermicro X12SPL-LN4F-O
Chipset Manufacturer:
AMD
Total Processor Supported:
1
Processor Socket:
Socket SP3
Processor Supported:
EPYC
Memory Supermicro X12SPL-LN4F-O
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
DIMM, RDIMM
Maximum Memory Supported:
2 TB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
3200 MHz
I/O Controller Supermicro X12SPL-LN4F-O
Controller Type:
Serial ATA/600, 12Gb/s SAS
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Video Supermicro X12SPL-LN4F-O
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2500
Network & Communication Supermicro X12SPL-LN4F-O
10Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro X12SPL-LN4F-O
Number of Total Expansion Slots:
7
Total Number of PCI Express Slots:
7
Number of PCI Express x8 Slots:
2
Number of PCI Express x16 Slots:
5
Interfaces/Ports Supermicro X12SPL-LN4F-O
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 3.0 Ports:
4
VGA:?Video Graphics Array
Number of Network (RJ-45) Ports:
2
Onboard Interfaces Supermicro X12SPL-LN4F-O
Number of SATA Interfaces:
8
Number of SAS Interfaces:
Number of M.2 Interfaces:
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Physical Characteristics Supermicro X12SPL-LN4F-O
Form Factor:
ATX
Width:
12"
Depth:
9.6"