Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Specifications | Reviews
Processor& Chipset Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Chipset:
Intel
Total Processor Supported:
2
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
DIMM
RDIMM
LRDIMM
Maximum Memory Supported:
512 GB
Memory Speed Supported:
2133 MHz
1866 MHz
1600 MHz
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
I/O Controller Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Controller Type:
Serial ATA/600
12Gb/s SAS
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
0
Video Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Network & Communication Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Number of Total Expansion Slots:
3
Total Number of PCI Express Slots:
3
Number of PCI Express x8 Slots:
2
Number of PCI Express x16 Slots:
1
Interfaces/Ports Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Total Number of USB Ports:
Number of USB 3.0 Ports:
VGA:?Video Graphics Array
Onboard Interfaces Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Number of SATA Interfaces:
6
Number of SAS Interfaces:
8
Total Number of Onboard USB Ports:
5
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Dimensions Supermicro X10 MBD-X10DRL-C-O
Form Factor:
ATX
Width:
12"
Depth:
10"