Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Specifications | Reviews
Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Processor& Chipset Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Chipset:
Intel
Total Processor Supported:
1
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
RDIMM
LRDIMM
DIMM
Maximum Memory Supported:
1 TB
Memory Speed Supported:
1866 MHz
2400 MHz
2133 MHz
1600 MHz
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
I/O Controller Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Controller Type:
Serial ATA/600
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
10
Audio Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Audio Channels:
7.1
Network & Communication Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Number of Total Expansion Slots:
5
Total Number of PCI Express Slots:
5
Number of PCI Express x8 Slots:
2
Number of PCI Express x16 Slots:
3
Interfaces/Ports Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 3.0 Ports:
4
Onboard Interfaces Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Number of SATA Interfaces:
10
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
2
Dimensions Supermicro X10 MBD-X10DAL-I-B
Form Factor:
ATX
Width:
12"
Depth:
10"