Supermicro X10SDV-16C-TLN4F specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Specifications | Reviews
Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Processor & Chipset Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Processor Socket:
Socket BGA-1667
Integrated Processor Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Integrated Processor Manufacturer:
Intel
Integrated Processor Type:
Xeon
Integrated Processor Model:
D-1587
Integrated Processor Speed:
2.60 GHz
Integrated Processor Core:
Quad-core (4 Core)
Memory Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Number of Memory Slots:
4
Memory Form Factor:
UDIMM, RDIMM, DIMM
Maximum Memory:
128 GB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
2.13 GHz, 1.87 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Controller Type:
Serial ATA/600
Video Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
AST2400
Network & Communication Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Gigabit Ethernet:
Yes
10Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Number of PCI Express x16 Slots:
Interfaces/Ports Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Total Number of USB Ports:
2
Number of USB 3.0 Ports:
2
VGA:?Video Graphics Array
Onboard Interfaces Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Number of SATA Interfaces:
6
Number of M.2 Interfaces:
Total Number of Onboard USB Ports:
4
Physical Characteristics Supermicro X10SDV-16C-TLN4F
Form Factor:
Mini ITX
Width:
6.7" (170.2 mm)
Depth:
6.7" (170.2 mm)