Supermicro X10DRL-LN4 specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X10DRL-LN4
Specifications | Reviews
Supermicro X10DRL-LN4
Processor & Chipset Supermicro X10DRL-LN4
Chipset Manufacturer:
Intel
Chipset Model:
C612
Total Processor Supported:
2
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro X10DRL-LN4
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
RDIMM, LRDIMM, DIMM
Maximum Memory:
1 TB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
1.87 GHz, 2.40 GHz, 2.13 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro X10DRL-LN4
Controller Type:
Serial ATA/600
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Video Supermicro X10DRL-LN4
AST2400
Network & Communication Supermicro X10DRL-LN4
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro X10DRL-LN4
Number of Total Expansion Slots:
5
Total Number of PCI Express Slots:
5
Number of PCI Express x8 Slots:
4
Number of PCI Express x16 Slots:
1
Interfaces/Ports Supermicro X10DRL-LN4
VGA:?Video Graphics Array
Onboard Interfaces Supermicro X10DRL-LN4
Number of SATA Interfaces:
10
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Physical Characteristics Supermicro X10DRL-LN4
Form Factor:
ATX
Width:
12" (304.8 mm)
Depth:
10" (254 mm)