Supermicro X10DRL-CT specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro X10DRL-CT
Specifications | Reviews
General Specs Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Manufacturer:
Supermicro Computer, Inc
Manufacturer Part Number:
MBD-X10DRL-CT-O
Brand Name:
Supermicro
Product Series:
X10
Product Model:
X10DRL-CT
Product Name:
X10DRL-CT Server Motherboard
Product Type:
Server Motherboard
Additional Product Specifications Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Processor & Chipset Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Chipset Manufacturer:
Intel
Chipset Model:
C612
Total Processor Supported:
2
Processor Socket:
Socket R LGA-2011
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
DIMM, RDIMM, LRDIMM
Maximum Memory:
512 GB
Memory Standard:
DDR3-2133/PC3-17000, DDR3-1866/PC3-15000, DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Speed Supported:
2.13 GHz, 1.87 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Controller Type:
Serial ATA/600, 12Gb/s SAS
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Video Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Network & Communication Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Number of Total Expansion Slots:
3
Total Number of PCI Express Slots:
3
Number of PCI Express x8 Slots:
2
Number of PCI Express x16 Slots:
1
Interfaces/Ports Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Total Number of USB Ports:
Number of USB 3.0 Ports:
VGA:?Video Graphics Array
Onboard Interfaces Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Number of SATA Interfaces:
6
Number of SAS Interfaces:
8
Total Number of Onboard USB Ports:
5
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Physical Characteristics Supermicro X10DRL-CT Server Motherboard
Form Factor:
ATX
Width:
12" (304.8 mm)
Depth:
10" (254 mm)