Supermicro MBD-X12SAE-B specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-X12SAE-B
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-X12SAE-B
Processor& Chipset Supermicro MBD-X12SAE-B
Chipset:
Processor Socket:
Socket LGA-1200
Processor Supported:
Xeon
Core i3
Core i5
Core i7
Core i9
Celeron
Pentium
Memory Supermicro MBD-X12SAE-B
Number of Memory Slots:
4
Memory Form Factor:
DIMM
UDIMM
Maximum Memory Supported:
128 GB
Memory Speed Supported:
2933 MHz
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
I/O Controller Supermicro MBD-X12SAE-B
RAID Levels:
0
Video Supermicro MBD-X12SAE-B
Onboard Video:
CPU Dependent Video
Audio Supermicro MBD-X12SAE-B
Audio Channels:
7.1
Network & Communication Supermicro MBD-X12SAE-B
Gigabit Ethernet:
Yes
2.5Gigabit Ethernet:
I/O Expansions Supermicro MBD-X12SAE-B
Total Number of PCI Express Slots:
4
Number of PCI Express x1 Slots:
1
Number of PCI Express x4 Slots:
Number of PCI Express x16 Slots:
2
Interfaces/Ports Supermicro MBD-X12SAE-B
Total Number of USB Ports:
Number of USB 3.2 Ports:
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
DisplayPort:
DVI:?Digital Visual Interface
Number of Network (RJ-45) Ports:
2
Onboard Interfaces Supermicro MBD-X12SAE-B
Number of SATA Interfaces:
Number of M.2 Interfaces:
Total Number of Onboard USB Ports:
6
Number of Onboard USB 2.0 Ports:
Number of Onboard USB 3.2 Ports:
Dimensions Supermicro MBD-X12SAE-B
Width:
12"
Depth:
9.6"