Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Processor & Chipset Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Chipset Manufacturer:
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
RDIMM, LRDIMM, DIMM
Maximum Memory:
1 TB
Memory Speed Supported:
1.87 GHz, 2.40 GHz, 2.13 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
RAID Levels:
Video Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
AST2400
Network & Communication Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
5
Number of PCI Express x8 Slots:
4
Number of PCI Express x16 Slots:
1
Interfaces/Ports Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
VGA:?Video Graphics Array
Onboard Interfaces Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Number of SATA Interfaces:
10
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Physical Characteristics Supermicro MBD-X10DRL-LN4-O
Width:
12" (304.80 mm)
Depth:
10" (254 mm)