Supermicro MBD-X10DRL-I-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Processor & Chipset Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Chipset Manufacturer:
Intel
Total Processor Supported:
2
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
QuickPath Interconnect:
9.60 GT/s
64-bit Processing:
Yes
Memory Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
DIMM , LRDIMM, RDIMM
Maximum Memory:
512 GB
Memory Standard:
DDR4-2133/PC4-17000, DDR4-1866/PC4-14900, DDR4-1600/PC4-12800
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
2.13 GHz, 1.87 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Controller Type:
Serial ATA/600
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Video Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Graphics Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Network & Communication Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Gigabit Ethernet:
I/O Expansions Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Number of Total Expansion Slots:
6
PCI Express Standard:
PCI Express 3.0, PCI Express 2.0
Total Number of PCI Express Slots:
6
Number of PCI Express x8 Slots:
5
Number of PCI Express x16 Slots:
1
Interfaces/Ports Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 2.0 Ports:
2
Number of USB 3.0 Ports:
Serial Port:
VGA:?Video Graphics Array
Network (RJ-45):
Number of Network (RJ-45) Ports:
3
Onboard Interfaces Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Number of SATA Interfaces:
10
Total Number of Onboard USB Ports:
5
Number of Onboard USB 2.0 Ports:
3
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Onboard Serial Header:
Onboard LEDs Header:
Physical Characteristics Supermicro MBD-X10DRL-I-O
Form Factor:
ATX
Width:
12" (304.80 mm)
Depth:
10" (254 mm)