Supermicro MBD-X10DRL-I-B specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Processor & Chipset Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Chipset Manufacturer:
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Memory Form Factor:
DIMM , LRDIMM, RDIMM
Maximum Memory:
512 GB
Memory Standard:
DDR4-2133/PC4-17000, DDR4-1866/PC4-14900, DDR4-1600/PC4-12800
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
2.13 GHz, 1.87 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro MBD-X10DRL-I-B
RAID Levels:
Video Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Network & Communication Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Number of Total Expansion Slots:
6
Total Number of PCI Express Slots:
6
1
Interfaces/Ports Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 3.0 Ports:
2
VGA:?Video Graphics Array
Onboard Interfaces Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Physical Characteristics Supermicro MBD-X10DRL-I-B
Width:
12" (304.80 mm)
Depth:
10" (254 mm)