Supermicro MBD-X10DAL-I-B specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Processor & Chipset Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Chipset Manufacturer:
Intel
Total Processor Supported:
1
Processor Socket:
Socket LGA 2011-v3
Processor Supported:
Xeon
Memory Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
RDIMM, LRDIMM, DIMM
Maximum Memory:
1 TB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
1.87 GHz, 2.40 GHz, 2.13 GHz, 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Controller Type:
Serial ATA/600
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Audio Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Audio Channels:
7.1
Network & Communication Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Number of Total Expansion Slots:
5
Total Number of PCI Express Slots:
5
Number of PCI Express x8 Slots:
2
Number of PCI Express x16 Slots:
3
Interfaces/Ports Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 3.0 Ports:
4
Onboard Interfaces Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Number of SATA Interfaces:
10
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
2
Physical Characteristics Supermicro MBD-X10DAL-I-B
Form Factor:
ATX
Width:
12"
Depth:
10"