Supermicro MBD-H12SSL-C-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Processor& Chipset Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Chipset:
AMD
Total Processor Supported:
1
Processor Socket:
Socket SP3
Processor Supported:
EPYC
Memory Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
DIMM
RDIMM
Maximum Memory Supported:
2 TB
Memory Speed Supported:
3200 MHz
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
I/O Controller Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Controller Type:
Serial ATA/600
12Gb/s SAS
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
0
Video Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2500
Network & Communication Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Number of Total Expansion Slots:
7
Total Number of PCI Express Slots:
7
Number of PCI Express x8 Slots:
2
Number of PCI Express x16 Slots:
5
Interfaces/Ports Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 3.0 Ports:
4
VGA:?Video Graphics Array
Number of Network (RJ-45) Ports:
2
Onboard Interfaces Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Number of SATA Interfaces:
8
Number of SAS Interfaces:
Number of M.2 Interfaces:
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Dimensions Supermicro MBD-H12SSL-C-O
Form Factor:
ATX
Width:
12"
Depth:
9.6"