Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Specifications | Reviews
Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Processor & Chipset Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Chipset Manufacturer:
Intel
Processor Socket:
Socket BGA-1283
Integrated Processor Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Integrated Processor Manufacturer:
Intel
Integrated Processor Type:
Atom
Integrated Processor Model:
C2750
Integrated Processor Core:
Octa-core (8 Core)
Memory Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Number of Memory Slots:
4
Memory Form Factor:
UDIMM
Maximum Memory:
64 GB
Memory Standard:
DDR3-1600/PC3-12800, DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Speed Supported:
1.60 GHz, 1.33 GHz
I/O Controller Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Controller Type:
Serial ATA/600, Serial ATA/300
Video Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Graphics Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Network & Communication Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Number of Total Expansion Slots:
2
PCI Express Standard:
PCI Express 2.0
Total Number of PCI Express Slots:
2
Number of PCI Express x4 Slots:
1
Number of PCI Express x8 Slots:
1
Interfaces/Ports Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 2.0 Ports:
Serial Port:
Yes
VGA:?Video Graphics Array
Network (RJ-45):
Number of Network (RJ-45) Ports:
5
Onboard Interfaces Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Number of SATA Interfaces:
6
Onboard Serial Header:
Onboard LEDs Header:
Physical Characteristics Supermicro MBD-A1SAM-2750F-O
Form Factor:
Micro ATX
Width:
9.60" (243.84 mm)
Depth:
7.50" (190.50 mm)