Supermicro M12SWA-TF-B specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro M12SWA-TF-B
Specifications | Reviews
Supermicro M12SWA-TF-B
Processor & Chipset Supermicro M12SWA-TF-B
Chipset Manufacturer:
AMD
Total Processor Supported:
1
Processor Socket:
Socket SP3
Processor Supported:
Ryzen Threadripper
Memory Supermicro M12SWA-TF-B
Number of Memory Slots:
8
Memory Form Factor:
RDIMM, UDIMM
Maximum Memory Supported:
2 TB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
3200 MHz
I/O Controller Supermicro M12SWA-TF-B
Controller Type:
Serial ATA/600
RAID Supported:
Yes
RAID Levels:
Video Supermicro M12SWA-TF-B
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2600
Audio Supermicro M12SWA-TF-B
Audio Channels:
7.1
Network & Communication Supermicro M12SWA-TF-B
Gigabit Ethernet:
Yes
10Gigabit Ethernet:
I/O Expansions Supermicro M12SWA-TF-B
Number of Total Expansion Slots:
6
Number of PCI Express x16 Slots:
6
Interfaces/Ports Supermicro M12SWA-TF-B
Total Number of USB Ports:
9
Number of USB 3.2 Ports:
9
VGA:?Video Graphics Array
Number of Network (RJ-45) Ports:
2
Onboard Interfaces Supermicro M12SWA-TF-B
Number of SATA Interfaces:
4
Number of M.2 Interfaces:
4
Total Number of Onboard USB Ports:
Number of Onboard USB 2.0 Ports:
Number of Onboard USB 3.2 Ports:
2
Physical Characteristics Supermicro M12SWA-TF-B
Form Factor:
Extended ATX
Width:
12"
Depth:
13"