Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O) specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Specifications | Reviews
Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Processor & Chipset Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Chipset Manufacturer:
Intel
Processor Socket:
Socket BGA-1310
Integrated Processor Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Integrated Processor Manufacturer:
Intel
Integrated Processor Type:
Atom
Integrated Processor Model:
C3955
Integrated Processor Core:
Hexadeca-core (16 Core)
Memory Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Number of Memory Slots:
4
Memory Form Factor:
RDIMM UDIMM DIMM
Maximum Memory:
256 GB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
2.40 GHz 2.13 GHz 1.87 GHz 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Controller Type:
Serial ATA/600
Video Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Network & Communication Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Number of Total Expansion Slots:
1
Total Number of PCI Express Slots:
1
Number of PCI Express x4 Slots:
Interfaces/Ports Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 3.0 Ports:
VGA:?Video Graphics Array
Yes
Onboard Interfaces Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Number of SATA Interfaces:
12
Number of M.2 Interfaces:
Total Number of Onboard USB Ports:
2
Design Supermicro A2SDi-16C-HLN4F (MBD-A2SDI-16C-HLN4F-O)
Form Factor:
Mini ITX
Width:
6.70" (170.18 mm)
Depth:
6.70" (170.18 mm)