Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O) specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Specifications | Reviews
Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Processor & Chipset Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Processor Socket:
Socket BGA-1310
Integrated Processor Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Integrated Processor Model:
C3958
Integrated Processor Core:
Hexadeca-core (16 Core)
Memory Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Memory Form Factor:
DIMM UDIMM
Memory Speed Supported:
2.40 GHz 2.13 GHz 1.87 GHz 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Controller Type:
Serial ATA/600
Video Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
AST2400
Network & Communication Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Gigabit Ethernet:
Yes
10Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
1
Number of PCI Express x8 Slots:
Interfaces/Ports Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
VGA:?Video Graphics Array
Number of Network (RJ-45) Ports:
5
Onboard Interfaces Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
3
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Design Supermicro A2SDV-16C-TLN5F (MBD-A2SDV-16C-TLN5F-O)
Form Factor:
Flex ATX
Width:
9"
Depth:
7.3"