Supermicro A2SDV-16C-TLN5F specs
  Motherboards Specs >> Supermicro >> Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Specifications | Reviews
Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Processor & Chipset Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Processor Socket:
Socket BGA-1310
Integrated Processor Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Integrated Processor Manufacturer:
Intel
Integrated Processor Type:
Atom
Integrated Processor Model:
C3958
Integrated Processor Core:
Hexadeca-core (16 Core)
Memory Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Number of Memory Slots:
4
Memory Form Factor:
DIMM UDIMM
Maximum Memory:
256 GB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Speed Supported:
2.40 GHz 2.13 GHz 1.87 GHz 1.60 GHz
I/O Controller Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Controller Type:
Serial ATA/600
Video Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Onboard Video:
On-board Video Chipset
Graphics Controller Manufacturer:
ASPEED
Graphics Controller Model:
AST2400
Network & Communication Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Gigabit Ethernet:
Yes
10Gigabit Ethernet:
Yes
I/O Expansions Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Number of Total Expansion Slots:
1
Total Number of PCI Express Slots:
1
Number of PCI Express x8 Slots:
Interfaces/Ports Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Total Number of USB Ports:
4
Number of USB 3.0 Ports:
VGA:?Video Graphics Array
Number of Network (RJ-45) Ports:
5
Onboard Interfaces Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Number of SATA Interfaces:
2
Number of M.2 Interfaces:
2
Total Number of Onboard USB Ports:
3
Number of Onboard USB 3.0 Ports:
Design Supermicro A2SDV-16C-TLN5F
Form Factor:
Flex ATX
Width:
9"
Depth:
7.3"