Toshiba Satellite A300D-126 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite A300D-126
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite A300D-126
Basic Specs Toshiba SATELLITE A300D-126
Type:
notebook
Operating System:
Win Vista Home Premium
Processor Toshiba SATELLITE A300D-126
Processor:
Turion 64 X2 2100 MHz
Processor Model:
TL-62
Number of Cores:
2
L2 cache:
1 MB
Memory Toshiba SATELLITE A300D-126
Memory:
2048 MB DDR2 667 MHz
Maximum Memory:
4096 MB
Number of Total Memory Slots:
2
Display Toshiba SATELLITE A300D-126
Display:
15.4-inch, 1280x800, Widescreen
Display Screen Type:
glossy
Graphics Controller:
discrete
Graphics Chipset Model:
ATI Mobility Radeon HD 3470
Graphics Memory:
256 MB GDDR
Interface Graphics Controller:
PCI-Express
Storage Devices Toshiba SATELLITE A300D-126
Optical Drive Type:
DVD-RW, internal
Storage Size:
250 GB
Hard Drive Speed:
5400 r/min
Communication Toshiba SATELLITE A300D-126
LAN/Modem:
Network 10/100 Mbit/s, a fax modem
Wireless Communication:
bluetooth, Wi-Fi 802.11g
Bluetooth Standard:
2.1 EDR
Interfaces:
Expansion slots Toshiba SATELLITE A300D-126
ExpressCard slot:
Yes
Memory Card Reader:
Yes
Memory Card Support:
MS, MS PRO, SD, SDHC, xD-Picture Card
Battery Toshiba SATELLITE A300D-126
Battery Chemistry:
Li-Ion
Input Devices Toshiba SATELLITE A300D-126
Pointing Device Type:
Touchpad
Number of keyboard keys:
87
Audio Toshiba SATELLITE A300D-126
Speakers:
Microphone:
Detailed Specs Toshiba SATELLITE A300D-126
Webcam:
Yes, 1.3 million pixels
Features:
Lock slot
Dimensions (HxWxT):
363x267x38.5 mm
Weight:
2.7 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite A300D-126
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite A300D-126
      1+10= *
Toshiba Satellite A300D-126
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.