Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Operating System Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Operating system:
Windows 7 Professional
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
5th gen Intel® Core™ i5
Processor model:
i5-5200U
Processor frequency:
2.2 GHz
Processor boost frequency:
2.7 GHz
Processor family:
Intel Core i5
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA 1168
Processor operating modes:
32-bit, 64-bit
Processor series:
Intel® Core™ i5-5200 Mobile Series
Processor codename:
Broadwell
Memory Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Internal memory:
4 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout (slots x size):
1 x 4 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
SSD capacity:
256 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Display diagonal:
33.8 cm (13.3")
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
No
HD type:
Full HD
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 5500
Maximum on-board graphics adapter memory:
16 GB
On-board graphics adapter OpenGL version:
Graphics adapter Open GL support:
Built-in Devices Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Front camera:
Front camera resolution:
2 MP
Interfaces Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
SmartCard slot:
Network Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Pointing device:
DualPoint
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
87
Audio Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Number of built-in speakers:
2
Built-in microphone:
Battery Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Battery technology:
Lithium Polymer (LiPo)
Number of battery cells:
4
Power Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Product colour:
Grey, Metallic
Housing material:
Magnesium
Width:
316 mm
Depth:
227 mm
Height (front):
1.39 cm
Height (rear):
1.79 cm
Other features Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Fingerprint reader:
Reviews, Questions about Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege Z30-B-117 PT253E-013008CZ
      1+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.