Samsung NP300V5AI specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300V5AI
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300V5AI
Display Samsung NP300V5AI
Screen Size:
15.60 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Mode:
WXGA
Screen Resolution:
1366 x 768
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
HD 3000
Graphics Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Hard Drive Samsung NP300V5AI
Storage Size:
500 GB
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Memory Samsung NP300V5AI
Memory Card Supported:
Standard Memory:
4 GB
Maximum Memory:
8 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Number of Total Memory Slots:
2
Memory Card Reader:
Yes
Network Samsung NP300V5AI
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11b/g/n
Ethernet Technology:
Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth Standard:
Bluetooth 3.0
Dimensions Samsung NP300V5AI
Height:
1.2"
Width:
14.4"
Depth:
9.5"
Weight (Approximate):
87.84 oz
Color:
Black
Detailed Specs Samsung NP300V5AI
Webcam:
Speakers:
Processor Samsung NP300V5AI
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Pentium
Processor Model:
B950
Processor Speed:
2.10 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Cache:
2 MB
Software Samsung NP300V5AI
Operating System:
Windows 7 Home Premium
Operating System Architecture:
64-bit
Input Devices Samsung NP300V5AI
Pointing Device Type:
TouchPad
Interfaces Samsung NP300V5AI
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 2.0 Ports:
3
VGA:
Audio Line In:
Reviews, Questions about Samsung NP300V5AI
Write Review / Ask a question about Samsung NP300V5AI
      7+9= *
Samsung NP300V5AI
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.