Samsung NP300V5AH specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300V5AH
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300V5AH
Display Samsung NP300V5AH
Screen Size:
15.60 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Mode:
HD
Screen Resolution:
1366 x 768
Backlight Technology:
LED
Switchable Graphics:
Yes
Graphics Controller Manufacturer:
NVIDIA, Intel
Graphics Controller Model:
GeForce GT 520MX, HD 3000
Graphics Memory Capacity:
Up to 1 GB
Graphics Memory Technology:
GDDR3 SDRAM, DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Dedicated, Shared
Hard Drive Samsung NP300V5AH
Storage Size:
750 GB
Hard Drive Interface:
Serial ATA/300
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Memory Samsung NP300V5AH
Memory Card Supported:
Standard Memory:
6 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Standard:
DDR3-1333/PC3-10600
Number of Total Memory Slots:
2
Memory Card Reader:
Yes
Network Samsung NP300V5AH
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11b/g/n
Wimax:
No
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth Standard:
Bluetooth 3.0
Dimensions Samsung NP300V5AH
Height:
1.2"
Width:
14.4"
Depth:
9.4"
Weight (Approximate):
86.4 oz
Detailed Specs Samsung NP300V5AH
Webcam:
Microphone:
Finger Print Reader:
No
Speakers:
Processor Samsung NP300V5AH
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i3
Processor Model:
i3-2350M
Processor Speed:
2.30 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Cache:
3 MB
Chipset Manufacturer:
Intel
Chipset Model:
HM65 Express
Software Samsung NP300V5AH
Operating System:
Windows 7 Home Premium
Operating System Architecture:
64-bit
Input Devices Samsung NP300V5AH
Pointing Device Type:
TouchPad
Battery Samsung NP300V5AH
Maximum Battery Run Time:
7 Hour
Interfaces Samsung NP300V5AH
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 2.0 Ports:
3
VGA:
Audio Line In:
Audio Line Out:
Reviews, Questions about Samsung NP300V5AH
Write Review / Ask a question about Samsung NP300V5AH
      10+2= *
Samsung NP300V5AH
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.