Samsung NP300V5A specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300V5A
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300V5A
Display Samsung NP300V5A
Screen Size:
15.60 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Mode:
WXGA
Screen Resolution:
1366 x 768
Backlight Technology:
LED
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
GMA HD 3000
Graphics Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Wi-Di Technology:
Yes
Hard Drive Samsung NP300V5A
Storage Size:
640 GB
Hard Drive Interface:
Serial ATA
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Memory Samsung NP300V5A
Memory Card Supported:
Standard Memory:
4 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Card Reader:
Yes
Network Samsung NP300V5A
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11a/b/g/n
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth Standard:
Bluetooth 3.0
Dimensions Samsung NP300V5A
Height:
1.2"
Width:
14.4"
Depth:
9.5"
Weight (Approximate):
87.84 oz
Color:
Black
Processor Samsung NP300V5A
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i7
Processor Model:
i7-2630QM
Processor Speed:
2 GHz
Processor Core:
Quad-core (4 Core)
Cache:
6 MB
Software Samsung NP300V5A
Operating System:
Windows 7 Home Premium
Operating System Architecture:
64-bit
Battery Samsung NP300V5A
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Interfaces Samsung NP300V5A
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 2.0 Ports:
3
VGA:
Audio Line In:
Audio Line Out:
Reviews, Questions about Samsung NP300V5A
Write Review / Ask a question about Samsung NP300V5A
      6+8= *
Samsung NP300V5A
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.