Samsung NP300V5A-S0DIN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300V5A-S0DIN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300V5A-S0DIN
Processor Samsung NP300V5A-S0DIN
Processor:
Intel Core i5 2450M
Processor Speed:
2.50GHz
Cache:
3MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300V5A-S0DIN
RAM:?Random Access Memory
4GB
Memory Type:
DDR3
Processor Speed:
1333MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300V5A-S0DIN
Hard Drive Size:
500GB SATA
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Display Samsung NP300V5A-S0DIN
Screen Size:
15.6 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300V5A-S0DIN
Chipset Model:
Intel HM65
GPU Model:
NVIDIA GeForce GT 520MX
GPU Memory (shared):
1GB gDDR3
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300V5A-S0DIN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100/1000
WiFi Type:
802.11 bg/n
Wifi Speed:
150Mbps
Audio Samsung NP300V5A-S0DIN
Audio Solution:
High Definition Audio
Channels:
2
Speakers:
3 watts Stereo Speaker
Sound Technologies:
Mic Noise Suppression SoundAlive
Connectivity Samsung NP300V5A-S0DIN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth 3.0
Built-in Camera:
yes
Digital Media Reader:
4-in-1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Battery Samsung NP300V5A-S0DIN
Battery Life:
Up to 7 hours
Battery Cell:
6 Cell
Software Samsung NP300V5A-S0DIN
Operating System:
Windows 7
Version:
Home Premium 64-bit
Dimensions Samsung NP300V5A-S0DIN
Dimensions (W x D x H):
366.9 x 240 x 29.9 ~ 31.6mm
Weight:
2.45
Reviews, Questions about Samsung NP300V5A-S0DIN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300V5A-S0DIN
      5+2= *
Samsung NP300V5A-S0DIN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.