Samsung NP300E5Z-S08IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5Z-S08IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5Z-S08IN
Processor Samsung NP300E5Z-S08IN
Processor:
Intel Core i5-2450M
Processor Speed:
2.50 GHz
Cache:
3MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5Z-S08IN
RAM:?Random Access Memory
4GB
Processor Speed:
1333 MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300E5Z-S08IN
Hard Drive Size:
750GB
Format:
2.5 inch
Optical Drive:
yes
Display Samsung NP300E5Z-S08IN
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5Z-S08IN
GPU Model:
NVIDIA GeForce GT 520MX
GPU Memory (shared):
1GB DDR3
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5Z-S08IN
150Mbps
Audio Samsung NP300E5Z-S08IN
Audio Solution:
High Definition Audio
Channels:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E5Z-S08IN
Digital Media Reader:
4-in-1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Battery Samsung NP300E5Z-S08IN
Battery Chemistry:
Li-Ion
Battery Life:
6 Hrs
Battery Cell:
6 Cell (48Wh)
Software Samsung NP300E5Z-S08IN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E5Z-S08IN
Dimensions (W x D x H):
367.9 x 243 x 34.9 mm
Weight:
2.3
Reviews, Questions about Samsung NP300E5Z-S08IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5Z-S08IN
      9+2= *
Samsung NP300E5Z-S08IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.