Samsung NP300E5Z-A0TIN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5Z-A0TIN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5Z-A0TIN
Processor Samsung NP300E5Z-A0TIN
Processor:
Intel Pentium B950
Processor Speed:
2.1 GHz
Cache:
2MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5Z-A0TIN
RAM:?Random Access Memory
2GB
Memory Type:
DDR3
Processor Speed:
1333 MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300E5Z-A0TIN
Hard Drive Size:
500GB
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Display Samsung NP300E5Z-A0TIN
Screen Size:
15.6 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5Z-A0TIN
Chipset Model:
Intel HM65
GPU Model:
Intel HD Graphics
GPU Memory (shared):
Shared with System Memory
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5Z-A0TIN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100/1000
WiFi Type:
802.11bg/n
Wifi Speed:
150Mbps
Audio Samsung NP300E5Z-A0TIN
Audio Solution:
High Definition Audio
Speakers:
3 watts Stereo Speaker
Sound Technologies:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E5Z-A0TIN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Built-in Camera:
yes
Microphone:
Digital Media Reader:
SD, SDHC, SDXC, MMC
Battery Samsung NP300E5Z-A0TIN
Battery Chemistry:
Li-Ion
Battery Cell:
6 Cell
Software Samsung NP300E5Z-A0TIN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E5Z-A0TIN
Dimensions (W x D x H):
367.9 x 243 x 34.9 mm
Weight:
2.3
Reviews, Questions about Samsung NP300E5Z-A0TIN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5Z-A0TIN
      5+6= *
Samsung NP300E5Z-A0TIN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.