Samsung NP300E5Z-A01IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5Z-A01IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5Z-A01IN
Processor Samsung NP300E5Z-A01IN
Processor:
Intel Pentium B940
Processor Speed:
2.00 GHz
Cache:
2MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5Z-A01IN
Processor Speed:
1333MHz
Memory Slots:
2 DIMM Slots
Hard Drive Samsung NP300E5Z-A01IN
Hard Drive Size:
500GB SATA
Format:
2.5 inch
Display Samsung NP300E5Z-A01IN
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5Z-A01IN
Chipset Model:
Intel HM65
GPU Model:
Intel HD Graphics
GPU Memory (shared):
Shared with System Memory
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5Z-A01IN
802.11 bg/n
Wifi Speed:
150Mbps
Audio Samsung NP300E5Z-A01IN
Audio Solution:
High Definition Audio
Channels:
2
Speakers:
Stereo
Connectivity Samsung NP300E5Z-A01IN
Digital Media Reader:
SD, SDHC, SDXC, MMC
Battery Samsung NP300E5Z-A01IN
Battery Cell:
6 Cell (48Wh)
Software Samsung NP300E5Z-A01IN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E5Z-A01IN
Dimensions (W x D x H):
367.9 x 243 x 33.2 mm
Weight:
2.34
Reviews, Questions about Samsung NP300E5Z-A01IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5Z-A01IN
      3+6= *
Samsung NP300E5Z-A01IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.