Samsung NP300E5X specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5X
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5X
Display Samsung NP300E5X
Screen Size:
15.60 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Mode:
HD
Screen Resolution:
1366 x 768
Backlight Technology:
LED
Switchable Graphics:
Yes
Graphics Controller Manufacturer:
NVIDIA, Intel
Graphics Controller Model:
GeForce 610M, HD 3000
Graphics Memory Capacity:
Up to 1 GB
Graphics Memory Technology:
GDDR3 SDRAM, DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Dedicated, Shared
Hard Drive Samsung NP300E5X
Storage Size:
750 GB
Hard Drive Interface:
Serial ATA/300
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Memory Samsung NP300E5X
Memory Card Supported:
Standard Memory:
4 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Standard:
DDR3-1333/PC3-10600
Number of Total Memory Slots:
2
Memory Card Reader:
Yes
Network Samsung NP300E5X
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11b/g/n
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth Standard:
Bluetooth 4.0
Dimensions Samsung NP300E5X
Height:
1.4"
Width:
14.5"
Depth:
9.6"
Weight (Approximate):
81.12 oz
Color:
Silver Black
Detailed Specs Samsung NP300E5X
Webcam:
Microphone:
Speakers:
Processor Samsung NP300E5X
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i3
Processor Model:
i3-2370M
Processor Speed:
2.40 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Cache:
3 MB
Chipset Manufacturer:
Intel
Chipset Model:
HM75 Express
Software Samsung NP300E5X
Operating System:
DOS
Input Devices Samsung NP300E5X
Pointing Device Type:
TouchPad
Battery Samsung NP300E5X
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Interfaces Samsung NP300E5X
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 2.0 Ports:
3
VGA:
Audio Line In:
Audio Line Out:
Reviews, Questions about Samsung NP300E5X
MaksMay 30, 2021
shahrukhOctober 22, 2021
maximum ram support
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5X
      2+7= *
Samsung NP300E5X
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.