Samsung NP300E5X-S01IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5X-S01IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5X-S01IN
Processor Samsung NP300E5X-S01IN
Processor:
Intel Core i5-3210M
Processor Speed:
2.50 GHz
Cache:
3MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5X-S01IN
RAM:?Random Access Memory
Processor Speed:
1600 MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300E5X-S01IN
Hard Drive Size:
750GB
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Display Samsung NP300E5X-S01IN
Screen Size:
15.6 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5X-S01IN
Chipset Model:
Intel HM75
GPU Model:
NVIDIA GeForce 610M
GPU Memory (shared):
1GB gDDR3
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5X-S01IN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100/1000
WiFi Type:
802.11bg/n
Audio Samsung NP300E5X-S01IN
Audio Solution:
High Definition Audio
Speakers:
Stereo Speakers
Sound Technologies:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E5X-S01IN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Built-in Camera:
yes
Microphone:
Digital Media Reader:
SD, SDHC, SDXC
Battery Samsung NP300E5X-S01IN
Battery Chemistry:
Li-Ion
Battery Cell:
6
Software Samsung NP300E5X-S01IN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E5X-S01IN
>
Dimensions (W x D x H):
367.9 x 243 x 34.9 mm
Weight:
2.3 Kg
Reviews, Questions about Samsung NP300E5X-S01IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5X-S01IN
      7+4= *
Samsung NP300E5X-S01IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.