Samsung NP300E5V-S02 specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5V-S02
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5V-S02
Type Samsung NP300E5V-S02
Laptop Type:
Notebook
Basic Spec Samsung NP300E5V-S02
Screen Size:
15.6inch
Resolution:
1366x768
Processor:
Core i3
Processor No:
3120M
Processor Speed:
2.5GHz
Wide Screen:
tablet:
3D:
SSD Size:
Hard Drive Size:
750GB
RPM:
5400 rpm
Memory Size:
4GB
Memory Type:
DDR3
Memory Slot:
3-in-1 (SD, SDHC, SDXC) Multi-media Card Reader
PC card slot:
Detailed Specs Samsung NP300E5V-S02
Graphics Processor:
AMD Radeon HD 8750M Graphics
Video Memory:
1GB gDDR3
Modem:
Wireless LAN Data rate:
Fast Ethernet [10/100]
Wireless LAN Type:
IEEE802.11b/g/n
Others:
Web camera
HDMI
Bluetooth
USB2.0
Operating System:
Free DOS
integrated software:
Battery Life:
Optical Drive:
Super Multi Dual Layer
Size Samsung NP300E5V-S02
Dimensions (WxHxD):
376 x 25.2-31.8 x 248 mm
Weight:
2.2kg
Reviews, Questions about Samsung NP300E5V-S02
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5V-S02
      6+7= *
Samsung NP300E5V-S02
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.