Samsung NP300E5V-A02IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5V-A02IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5V-A02IN
Processor Samsung NP300E5V-A02IN
Processor:
Intel Core i3-3120M
Processor Speed:
2.50 GHz
Cache:
3MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5V-A02IN
RAM:?Random Access Memory
2GB
Processor Speed:
1600 MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300E5V-A02IN
Hard Drive Size:
500GB
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Display Samsung NP300E5V-A02IN
Screen Size:
15.6 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5V-A02IN
Chipset Model:
Intel HM75
GPU Model:
Intel HD Graphics 4000
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5V-A02IN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100
WiFi Type:
802.11 bg/n
Audio Samsung NP300E5V-A02IN
Speakers:
Stereo Speakers (1.5W x 2)
Sound Technologies:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E5V-A02IN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Built-in Camera:
yes
Microphone:
Digital Media Reader:
SD, SDHC, SDXC
Battery Samsung NP300E5V-A02IN
Battery Chemistry:
Li-Ion
Battery Cell:
6 Cell
Software Samsung NP300E5V-A02IN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E5V-A02IN
Dimensions (W x D x H):
376 x 248 x 31.8 mm
Weight:
2.2
Reviews, Questions about Samsung NP300E5V-A02IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5V-A02IN
      8+4= *
Samsung NP300E5V-A02IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.