Samsung NP300E5E-A04IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5E-A04IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5E-A04IN
Processor Samsung NP300E5E-A04IN
Processor:
Intel Pentium 2117U
Processor Speed:
1.80 GHz
Cache:
2MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5E-A04IN
RAM:?Random Access Memory
2GB
Processor Speed:
1.600 MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300E5E-A04IN
Hard Drive Size:
500GB
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Display Samsung NP300E5E-A04IN
Screen Size:
15.6 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5E-A04IN
Chipset Model:
Intel HM70
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5E-A04IN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100
WiFi Type:
802.11 bg/n 1 x 1
Audio Samsung NP300E5E-A04IN
Speakers:
Stereo Speakers (1.5 watts x 2)
Sound Technologies:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E5E-A04IN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Digital Media Reader:
SD, SDHC, SDXC
Battery Samsung NP300E5E-A04IN
Battery Cell:
6
Software Samsung NP300E5E-A04IN
Operating System:
Windows 8
Dimensions Samsung NP300E5E-A04IN
Dimensions (W x D x H):
376 x 248.0 x 25.2 mm
Weight:
2.2
Reviews, Questions about Samsung NP300E5E-A04IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5E-A04IN
      3+2= *
Samsung NP300E5E-A04IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.