Samsung NP300E5E-A01HK specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5E-A01HK
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5E-A01HK
Type Samsung NP300E5E-A01HK
Laptop Type:
Notebook
Basic Spec Samsung NP300E5E-A01HK
Screen Size:
15.6inch
Resolution:
1366x768
Processor:
Pentium
Processor No:
2117U
Processor Speed:
1.80GHz
Wide Screen:
tablet:
3D:
SSD Size:
Hard Drive Size:
500GB
RPM:
5400rpm
Memory Size:
4GB
Memory Type:
DDR3
Memory Slot:
SODIMM x 2
PC card slot:
3-in-1 (SD, SDHC, SDXC) Multi-media Card Reader
Detailed Specs Samsung NP300E5E-A01HK
Graphics Processor:
Intel HD Graphics
Video Memory:
Modem:
Wireless LAN Data rate:
10/100
Wireless LAN Type:
IEEE802.11b/g/n
Others:
Web camera
HDMI
Bluetooth
USB2.0
Operating System:
Windows 8
integrated software:
Battery Life:
Optical Drive:
Super Multi Dual Layer
Size Samsung NP300E5E-A01HK
Dimensions (WxHxD):
376 x 248 x 25.2 - 31.8mm
(14.80" x 9.76" x 0.99" ~ 1.25")
Weight:
2.2kg(4.85lbs)
Reviews, Questions about Samsung NP300E5E-A01HK
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5E-A01HK
      8+1= *
Samsung NP300E5E-A01HK
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.