Samsung NP300E5C specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5C
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5C
Display Samsung NP300E5C
Screen Size:
15.60 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Mode:
HD
Screen Resolution:
1366 x 768
Backlight Technology:
LED
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
HD 4000
Graphics Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Hard Drive Samsung NP300E5C
Storage Size:
500 GB
Hard Drive Interface:
Serial ATA/300
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Memory Samsung NP300E5C
Memory Card Supported:
Standard Memory:
4 GB
Maximum Memory:
8 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Standard:
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Card Reader:
Yes
Network Samsung NP300E5C
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11b/g/n
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth Standard:
Bluetooth 4.0
Dimensions Samsung NP300E5C
Height:
1.4"
Width:
14.4"
Depth:
9.5"
Weight (Approximate):
81.12 oz
Detailed Specs Samsung NP300E5C
Webcam:
Microphone:
Speakers:
Processor Samsung NP300E5C
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i5
Processor Model:
i5-3210M
Processor Speed:
2.50 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Cache:
3 MB
Software Samsung NP300E5C
Operating System:
Windows 8
Operating System Architecture:
64-bit
Input Devices Samsung NP300E5C
Pointing Device Type:
TouchPad
Battery Samsung NP300E5C
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Interfaces Samsung NP300E5C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 2.0 Ports:
3
VGA:
Audio Line In:
Audio Line Out:
Reviews, Questions about Samsung NP300E5C
ubaFebruary 11, 2026
buba
ubaFebruary 11, 2026
buba
is the bios battery easy to replace?
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5C
      9+10= *
Samsung NP300E5C
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.