Samsung NP300E5C-A08IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E5C-A08IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E5C-A08IN
Processor Samsung NP300E5C-A08IN
Processor:
Intel Core i5-3210M
Processor Speed:
2.50 GHz
Cache:
3MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E5C-A08IN
RAM:?Random Access Memory
4GB
Processor Speed:
1600 MHz
Memory Slots:
2
Hard Drive Samsung NP300E5C-A08IN
Hard Drive Size:
750GB
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Display Samsung NP300E5C-A08IN
Screen Size:
15.6 inches
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E5C-A08IN
Chipset Model:
Intel HM75
GPU Model:
Intel HD Graphics 4000
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E5C-A08IN
802.11 bg/n
Audio Samsung NP300E5C-A08IN
Speakers:
Stereo Speakers
Sound Technologies:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E5C-A08IN
Built-in Camera:
Yes, 1.3MP
SD, SDHC, SDXC
Battery Samsung NP300E5C-A08IN
Battery Cell:
6 Cell
Software Samsung NP300E5C-A08IN
Operating System:
Windows 8
Dimensions Samsung NP300E5C-A08IN
Dimensions (W x D x H):
367.9 x 242.9 x 35.3 mm
Weight:
2.28
Reviews, Questions about Samsung NP300E5C-A08IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E5C-A08IN
      5+2= *
Samsung NP300E5C-A08IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.