Samsung NP300E4Z-A03IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E4Z-A03IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E4Z-A03IN
Processor Samsung NP300E4Z-A03IN
Processor:
Intel Pentium B940
Processor Speed:
2.00GHz
Cache:
2MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E4Z-A03IN
Memory Type:
DDR3
Processor Speed:
1333MHz
Memory Slots:
2 DIMM Slots
Hard Drive Samsung NP300E4Z-A03IN
Hard Drive Size:
320GB SATA
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Display Samsung NP300E4Z-A03IN
Screen Size:
14 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E4Z-A03IN
GPU Model:
Intel HD Graphics
GPU Memory (shared):
Shared with System Memory
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E4Z-A03IN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100/1000
WiFi Type:
802.11bg/n
Wifi Speed:
150Mbps
Audio Samsung NP300E4Z-A03IN
Audio Solution:
High Definition Audio
Channels:
2
Speakers:
Stereo
Connectivity Samsung NP300E4Z-A03IN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Built-in Camera:
yes
Microphone:
Digital Media Reader:
4-in-1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Battery Samsung NP300E4Z-A03IN
Battery Chemistry:
Li-Ion
Battery Cell:
6 Cell (48Wh)
Software Samsung NP300E4Z-A03IN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E4Z-A03IN
Dimensions (W x D x H):
332 x 231 x 33 mm
Weight:
2.1
Reviews, Questions about Samsung NP300E4Z-A03IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E4Z-A03IN
      8+8= *
Samsung NP300E4Z-A03IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.