Samsung NP300E4V-A01IN specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E4V-A01IN
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E4V-A01IN
Processor Samsung NP300E4V-A01IN
Processor:
Intel Pentium 2117U
Processor Speed:
1.80 GHz
Cache:
2MB (L3 Cache)
Memory Samsung NP300E4V-A01IN
RAM:?Random Access Memory
2GB
Memory Type:
DDR3
Processor Speed:
1600 MHz
Hard Drive Samsung NP300E4V-A01IN
Hard Drive Size:
320GB
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Optical Drive:
2
Display Samsung NP300E4V-A01IN
Screen Size:
14 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
HD LED Display
Chipset Samsung NP300E4V-A01IN
Chipset Model:
Intel HM70
HDMI Port:
yes
Network Samsung NP300E4V-A01IN
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100
WiFi Type:
802.11 bg/n 1 x 1
Audio Samsung NP300E4V-A01IN
Speakers:
Stereo Speakers (1.5 watts x 2)
Sound Technologies:
SoundAlive
Connectivity Samsung NP300E4V-A01IN
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Microphone:
yes
Digital Media Reader:
SD, SDHC, SDXC
Battery Samsung NP300E4V-A01IN
Battery Cell:
6
Software Samsung NP300E4V-A01IN
Operating System:
DOS
Dimensions Samsung NP300E4V-A01IN
Dimensions (W x D x H):
339 x 234.5 x 25.2 mm
Weight:
2
Reviews, Questions about Samsung NP300E4V-A01IN
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E4V-A01IN
      8+5= *
Samsung NP300E4V-A01IN
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.