Samsung NP300E4C specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E4C
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E4C
Display Samsung NP300E4C
Screen Size:
14.00 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Backlight Technology:
LED
Hard Drive Samsung NP300E4C
Storage Size:
500 GB
Memory Samsung NP300E4C
Standard Memory:
2 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Network Samsung NP300E4C
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Yes
Dimensions Samsung NP300E4C
Color:
Champagne
Processor Samsung NP300E4C
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Celeron
Processor Model:
B815
Processor Speed:
1.60 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Cache:
2 MB
Software Samsung NP300E4C
Operating System:
Windows 7 Home Basic
Operating System Architecture:
64-bit
Reviews, Questions about Samsung NP300E4C
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E4C
      2+1= *
Samsung NP300E4C
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.