Samsung NP300E4C-A0BPH specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E4C-A0BPH
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E4C-A0BPH
Type Samsung NP300E4C-A0BPH
Laptop Type:
Notebook
Basic Spec Samsung NP300E4C-A0BPH
Screen Size:
14inch
Resolution:
Processor:
Celeron
Processor No:
B815
Processor Speed:
1.6GHz
Wide Screen:
yes
tablet:
3D:
SSD Size:
Hard Drive Size:
500GB
RPM:
5400rpm
Memory Size:
2GB
Memory Type:
Memory Slot:
PC card slot:
Detailed Specs Samsung NP300E4C-A0BPH
Graphics Processor:
Video Memory:
2GB
Modem:
Wireless LAN Data rate:
Integrated 10/100/1000
Wireless LAN Type:
IEEE802.11b/g/n
Others:
Web camera
HDMI
Bluetooth
USB3.0
Operating System:
Windows 7 Starter
integrated software:
Battery Life:
up to 7h
Optical Drive:
Size Samsung NP300E4C-A0BPH
Dimensions (WxHxD):
23.1cm (W) x 27.1-33cm (H) x 33.2cm (L)
Weight:
Reviews, Questions about Samsung NP300E4C-A0BPH
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E4C-A0BPH
      1+5= *
Samsung NP300E4C-A0BPH
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.