Samsung NP300E4C-A04PH specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E4C-A04PH
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E4C-A04PH
Type Samsung NP300E4C-A04PH
Laptop Type:
Notebook
Basic Spec Samsung NP300E4C-A04PH
Screen Size:
14inch
Resolution:
1366x768
Processor:
Celeron
Processor No:
B820 Intel HM70
Processor Speed:
1.70GHz
Wide Screen:
yes
tablet:
yes
3D:
SSD Size:
Hard Drive Size:
500GB
RPM:
5400rpm
Memory Size:
2GB
Memory Type:
DDR3
Memory Slot:
2x SODIMM
PC card slot:
Detailed Specs Samsung NP300E4C-A04PH
Graphics Processor:
Intel® HD Graphics
Video Memory:
Modem:
Wireless LAN Data rate:
Gigabit Ethernet [10 / 100 / 1,000]
Wireless LAN Type:
IEEE802.11b/g/n
Others:
HDMI
Bluetooth
Operating System:
Windows 8
integrated software:
Battery Life:
Optical Drive:
Super Multi Dual Layer
Size Samsung NP300E4C-A04PH
Dimensions (WxHxD):
332.1 x 231.0 x 29.1-35mm
Weight:
2.07kg
Reviews, Questions about Samsung NP300E4C-A04PH
VinceNovember 11, 2017
Need to fix/replace charger inlet port. Is port soldered to something inside?
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E4C-A04PH
      4+9= *
Samsung NP300E4C-A04PH
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.