Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Basic Specs Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Processor:
1 x ARM Cortex A72 Dual-Core
1 x ARM Cortex A53 Quad-Core
Processor speed:
2.0 GHz
Processor boost frequency:
2.1 GHz
Internal memory:
4 GB
Maximum Memory Capacity:
4 GB
Memory Type:
LPDDR3 SDRAM
Memory Speed:
1866 MHz
Number of Total Memory Slots:
No
Graphics Type:
Integrated
Graphics Card:
ARM Mali T860 MP4
Display Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Display Screen Type:
IPS
Display Size:
12.3"
Aspect Ratio:
3:2
Screen Resolution:
2400 x 1600
Touchscreen:
Yes
Brightness:
400 cd/m2
Drives Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Available Slots:
No
Total Capacity:
32 GB
Solid-state drive capacity:
1 x 32 GB Integrated eMMC
Optical Drive:
Input/Output Connectors Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Ports:
2 x USB 3.0 Type-C
Audio:
1 x 1/8" (3.5 mm) Headphone/Microphone Combo Jack
Integrated Microphone
Integrated Speaker
Memory Card Reader:
microSD
Communications Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Wi-Fi:?Wireless lan technology
802.11ac
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth 4.1
Webcam:
User-Facing: 720p Video
Battery Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Chemistry:
Lithium-Ion
Watt Hours / Type:
39 Wh Non-Removable
Cells:
2
Output Voltage:
7.6 VDC
Maximum Runtime:
10 Hours
Power Supply:
1 x 30 W
Detailed Specs Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Operating System:
Chrome OS
Keyboard:
Type: Standard Notebook Keyboard
Pointing Device:
TouchPad & Stylus
Dimensions (WxHxD):
11.0 x 0.6 x 8.7" / 279.4 x 15.2 x 221.0 mm
Weight:
2.54 lb / 1.15 kg
Packaging Info Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Package Weight:
3.85 lb
Box Dimensions (LxWxH):
14.1 x 13.0 x 2.4"
Reviews, Questions about Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
Write Review / Ask a question about Samsung Chromebook Pro XE513C24-K01US
      7+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.