Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US) specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Processor Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Processor speed:
2.2 GHz
Processor family:
Intel Core i5-5xxx
Processor:
i5-5200U
Processor boost frequency:
2.7 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
5 GT/s
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA1168
PCI Express slots version:
2.0
Maximum number of PCI Express lanes:
12
PCI Express configurations:
4x1, 2x4
FSB Parity:
No
Processor series:
Intel Core i5-5200 Mobile series
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Tjunction:
105°C
Configurable TDP-down frequency:
600 MHz
Processor codename:
Broadwell
Processor lithography:
14 nm
Processor operating modes:
32-bit, 64-bit
Stepping:
F0
Bus type:
DMI2
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
LPDDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Storage Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Total storage capacity:
128 GB
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD, SDHC, SDXC
Display Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Screen Size:
13.3"
Screen Resolution:
3200 x 1800 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
QHD+
Aspect ratio:
16:9
Display brightness:
350 cd/m²
Graphics Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 5500
Number of displays supported (on-board graphics):
On-board graphics adapter base frequency:
300 MHz
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
900 MHz
Maximum on-board graphics adapter memory:
16 GB
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter ID:
0x1616
On-board graphics adapter DirectX version:
Optical Drive Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Optical drive type:
LightScribe:
Audio Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Number of built-in speakers:
2
Speaker power:
1.5 W
Built-in microphone:
Camera Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Front camera:
Networking Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11ac
Ethernet LAN connection:
Ports & interfaces Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
DVI port:?Digital Visual Interface
Microphone in:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DC-in jack:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
USB Sleep-and-Charge:
Micro HDMI ports quantity:
1
Keyboard Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Pointing device:
Touchpad
Numeric keypad:
Windows keys:
Software Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Operating system architecture:
64-bit
Battery Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Battery technology:
Lithium Polymer (LiPo)
Number of battery cells:
4
Battery life (max):
10 h
Battery performance:
5880 mAh
Battery capacity:
44 Wh
Energy Management Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
AC adapter power:
40 W
Security Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Trusted Platform Module (TPM):
Password protection:
Password protection:
BIOS, HDD
Weight & Dimensions Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Weight:
2.36 lbs (1,07 kg)
Width:
8.6" (218,4 mm)
Depth:
12.4" (313,7 mm)
Height:
0.53" (13,46 mm)
Reviews, Questions about Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
Write Review / Ask a question about Samsung ATIV NP900X3K (NP900X3K-S02US)
      3+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.