Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US) specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Processor Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Processor speed:
2.4 GHz
Processor family:
Intel Core i3-2xxx
Processor:
i3-2370M
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
5 GT/s
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
Socket 988
PCI Express slots version:
2.0
PCI Express configurations:
1x16, 2x8, 1x8+2x4
Maximum number of PCI Express lanes:
1
FSB Parity:
No
Integrated 4G WiMAX:?Worldwide Interoperability for Microwave Access
Yes
Processor series:
Intel Core i3-2300 Mobile series
CPU multiplier (bus/core ratio):
24
Tjunction:
85°C
Processor manufacturer:
Intel
Thermal Design Power (TDP):
35 W
Stepping:
J1
Processor operating modes:
64-bit
Processor lithography:
32 nm
Bus type:
DMI
Processor codename:
Sandy Bridge
Conflict Free processor:
No
ECC supported by processor:
Memory Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Internal memory:
6 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Maximum internal memory:
8 GB
Storage Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Total storage capacity:
750 GB
Storage media:
HDD
Number of hard drives installed:
1
Hard drive capacity:
750 GB
Hard disk rotational speed:
5400 RPM
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD, SDHC, SDXC
Display Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Screen Size:
15.6"
Screen Resolution:
1366 x 768 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
Not supported
Aspect ratio:
16:9
Display brightness:
220 cd/m²
Graphics Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
On-board graphics adapter base frequency:
650 MHz
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Number of displays supported (on-board graphics):
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter ID:
0x116
Optical Drive Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Optical drive interface:
SATA
Audio Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Audio system:
SoundAlive
Built-in speakers:
Number of built-in speakers:
2
Speaker power:
1.5 W
Built-in microphone:
Camera Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Front camera resolution (numeric):
0.3 MP
Rear camera:
Networking Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
Networking features:
Gigabit Ethernet, WLAN
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11b, 802.11g, 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Cabling technology:
10/100/1000Base-T(X)
Ports & interfaces Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
USB 2.0 ports quantity:
3
VGA (D-Sub) ports quantity:
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Headphone outputs:
Microphone in:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
DC-in jack:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
TV out port:
Keyboard Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Pointing device:
Touchpad
Keyboard type:
QWERTY
Numeric keypad:
Keyboard number of keys:
103
Software Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Battery Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Battery performance:
4400 mAh
Battery capacity:
48 Wh
Energy Management Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
AC adapter power:
60 W
Security Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Cable lock slot:
Kensington
Weight & Dimensions Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Weight:
5.07 lbs (2,3 kg)
Width (imperial):
14.4"
Depth (imperial):
9.5"
Height (front) (imperial):
1.14"
Height (rear) (imperial):
1.37"
Reviews, Questions about Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
Write Review / Ask a question about Samsung 3 Series NP300E5C (NP300E5C-A01US)
      9+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.