Samsung 9 NT900X3L NT900X3L-L34M specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Operating System SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Operating system installed:
Windows 10 Home
Processor SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Processor family:
6th gen Intel Core i3
Processor series:
Intel Core i3-6000 Mobile Processor Series
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i3-6006U
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.00 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Internal memory:
4 GB
Internal memory type:
LPDDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1866 MHz
Memory layout:
1 x 4 GB
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
SSD capacity:
128 GB
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total storage capacity:
128 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
HD type:
Full HD
Display diagonal:
13.3"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Display brightness:
400 cd/m?
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
Graphics adapter dynamic frequency (max):
900 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Front camera:
Front camera signal format:
720p
Interfaces SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Micro HDMI ports:
1
Input Devices SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Pointing device:
Touchpad
Audio SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Microphone:
Number of speakers:
2
Power SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
AC adapter power:
40 W
Physical Characteristics SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Product type:
Notebook
Product colour:
White
Depth:
218.5 mm
Height:
13.4 mm
Width:
313.8 mm
Weight:
860 g
Other features SAMSUNG 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Ambient light sensor:
Reviews, Questions about Samsung 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
Write Review / Ask a question about Samsung 9 NT900X3L NT900X3L-L34M
      8+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.