Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Operating System SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
Intel Pentium
Processor series:
Intel Pentium B900 series for Mobile
Processor socket:
Socket 988
Processor model:
B960
Processor cores:
2
Processor threads:
2
Processor frequency:
2.2 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
2 MB
Processor cache type:
L3
Memory SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Internal memory:
6 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1333 MHz
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
HDD capacity:
750 GB
HDD interface:
Serial ATA II
HDD size:
2.5"
HDD speed:
5400 RPM
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
750 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
HD type:
HD
Display diagonal:
17.3"
Display resolution:
1600 x 900 pixels
Aspect ratio:
16/9
Graphics adapter family:
Intel
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Yes
Interfaces SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
No
Charging port type:
DC-in jack
DVI port:?Digital Visual Interface
No
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Keyboard number of keys:
104
Pointing device:
Touchpad
Audio SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Audio system:
HD
Number of speakers:
Battery SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Number of battery cells:
6
Power SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
AC adapter power:
60 W
Physical Characteristics SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Product colour:
Black,Silver
Housing material:
Plastic
Depth:
266.3 mm
Height (front):
2.98 cm
Height (rear):
3.69 cm
Width:
406.7 mm
Weight:
2.65 kg
Reviews, Questions about Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
Write Review / Ask a question about Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-A04FR
      2+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.