Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Operating System SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
2nd gen Intel Core i5
Processor series:
Intel Core i5-2400 Mobile series
Processor model:
i5-2450M
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.5 GHz
Processor boost frequency:
3.1 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Internal memory:
4 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory layout:
1 x 4 GB
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
HDD capacity:
500 GB
HDD interface:
Serial ATA II
HDD speed:
5400 RPM
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
500 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
HD type:
HD
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Discrete graphics adapter:
Discrete graphics adapter model:
NVIDIA GeForce GT 520MX
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Graphics adapter family:
Intel,NVIDIA
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1300 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Rear camera:
No
Interfaces SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Charging port type:
DC-in jack
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Keyboard number of keys:
103
Audio SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Audio system:
HD
Microphone:
Speakers:
Number of speakers:
2
Number of speakers:
Battery SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Number of battery cells:
6
Physical Characteristics SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Product colour:
Black,Silver
Depth:
243 mm
Height (front):
2.71 cm
Height (rear):
3.3 cm
Width:
367.9 mm
Weight:
2.3 kg
Reviews, Questions about Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
Write Review / Ask a question about Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S05PL
      1+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.