Samsung 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Operating System SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Operating system installed:
Windows 7 Home Basic
Operating system architecture:
64-bit
Processor SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
2nd gen Intel Core i3
Processor series:
Intel Core i3-2300 Mobile series
Processor socket:
Socket 988
Processor model:
i3-2370M
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.4 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Internal memory:
4 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory layout:
1 x 4 GB
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
HDD capacity:
500 GB
HDD interface:
Serial ATA II
HDD size:
2.5"
HDD speed:
5400 RPM
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
500 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Display diagonal:
14"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
No
Touchscreen:
No
Graphics adapter family:
Intel
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Yes
Interfaces SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Cable lock slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Charging port type:
DC-in jack
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Pointing device:
Touchpad
Audio SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Audio system:
SoundAlive
Microphone:
Speakers:
Number of speakers:
2
Battery SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Number of battery cells:
6
Physical Characteristics SAMSUNG 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Product colour:
Silver
Depth:
231 mm
Height (front):
2.91 cm
Height (rear):
3.5 cm
Width:
332.1 mm
Weight:
2.07 kg
Reviews, Questions about Samsung 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
Write Review / Ask a question about Samsung 3 NP300E4C NP300E4C-A01MX
      8+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.