Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch 21MS0067US specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch 21MS0067US
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch 21MS0067US
General Specs Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
GPU:
Intel Graphics
Display Size:
16"
Total Installed Storage:
512 GB
Inputs/Outputs:
1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
3.75 lb / 1.7 kg
Performance Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
GPU:
Intel Graphics
Display Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Display Size:
16"
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Storage and Expansion Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 [In Use]
1x M.2 Slot 2280 [Available]
Inputs / Outputs Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Inputs/Outputs:
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Single Slot: SD (Unspecified Type)
Communications Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Capacity:
45 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad
General Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch Laptop 21MS0067US
Security:
Fingerprint Reader, Firmware TPM (Software-Based), Kensington Lock Slot
Power Supply:
65 W with USB-C
Certifications:
ENERGY STAR 8.0, EPEAT Gold Registered, ErP Lot 6, ErP Lot 26, RoHS, TCO Certified 9.0
Dimensions:
14.01 x 9.98 x 0.69" / 35.59 x 25.35 x 1.75 cm
Weight:
3.75 lb / 1.7 kg
Reviews, Questions about Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch 21MS0067US
Write Review / Ask a question about Lenovo 16" ThinkBook 16 G7 IML Multi-Touch 21MS0067US
      5+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.