Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch (Black) 21M3000QUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch (Black) 21M3000QUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch (Black) 21M3000QUS
General Specs Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Operating System:
Windows 11 Pro
Processor:
AMD Ryzen 7 7735U
GPU:
AMD Radeon 680M
Installed RAM:
16 GB
Display Size:
14"
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
Yes
Total Installed Storage:
512 GB
Inputs/Outputs:
1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2
1x USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
3.17 lb / 1.44 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Processor:
AMD Ryzen 7 7735U
CPU:?Central processing unit
8-Core: 2.7 to 4.75 GHz
L3 Cache:
16 MB
Graphics Type:
Integrated
GPU:
AMD Radeon 680M
Installed RAM:
16 GB
RAM Type:
4800 MT/s DDR5 SO-DIMM
RAM Configuration / Capacity:
1x User-Replaceable 16 GB / 2 Slots Supporting up to 64 GB
Display Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Panel Type:
IPS-Type LCD
Display Size:
14"
Aspect Ratio:
16:10
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
Yes
Finish:
Anti-Glare / Matte
Maximum Brightness:
300 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Contrast Ratio:
800:1
Variable Refresh Technology:
No
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available]
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Inputs/Outputs:
1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
1x RJ45 (Gigabit Ethernet)
Built-In Speakers:
2x 2 W
Built-In Microphones:
2
Media/Memory Card Slot:
No
Communications Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Cellular Support:
GPS:?Global Positioning System
Webcam:
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Battery Chemistry:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Capacity:
47 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch Laptop (Black) 21M3000QUS
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Operating Conditions:
41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity
Certifications:
ENERGY STAR, EPEAT, ErP, RoHS, TCO Certified, TUV, MIL-STD
Dimensions:
12.32 x 8.63 x 0.71" / 312.93 x 219.2 x 18.03 mm
Weight:
3.17 lb / 1.44 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch (Black) 21M3000QUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Multi-Touch (Black) 21M3000QUS
      3+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.