Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 (Graphite Black) 21M70007US specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 (Graphite Black) 21M70007US
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 (Graphite Black) 21M70007US
General Specs Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Processor:
Intel Core Ultra 7 155U
GPU:
Intel Arc Graphics
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
512 GB
Inputs/Outputs:
1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2
1x USB-C 3.2 Gen 2x2
1x USB-C (Thunderbolt 4)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
3.17 lb / 1.44 kg
Model Year:
Mid 2024
Performance Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Processor:
Intel Core Ultra 7 155U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.7 to 4.8 GHz Performance (2 Cores)
1.2 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 MHz Low Power Efficiency (2 Cores)
L3 Cache:
12 MB
GPU:
Intel Arc Graphics
RAM Type:
5600 MT/s DDR5 SO-DIMM
RAM Configuration / Capacity:
2x User-Replaceable 8 GB / 2 Slots Supporting up to 64 GB
vPro Support:
No
Display Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Display Size:
14"
Maximum Brightness:
300 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe x4) [In Use]
1x M.2 Slot 2242 (PCIe x4) [Available]
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Inputs/Outputs:
1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2
1x USB-C 3.2 Gen 2x2
1x USB-C (Thunderbolt 4)
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Capacity:
47 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard
Pointing Device:
TouchPad, Pointing Stick
General Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 Laptop (Graphite Black) 21M70007US
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Webcam Blocker
Power Supply:
65 W with USB-C
Certifications:
ENERGY STAR 8.0, EPEAT Gold Registered, ErP Lot 6, ErP Lot 26, RoHS , TCO Certified 9.0
Dimensions:
12.3 x 8.6 x 0.71" / 313 x 219.3 x 17.99 mm
Weight:
3.17 lb / 1.44 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 (Graphite Black) 21M70007US
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad E14 Gen 6 (Graphite Black) 21M70007US
      9+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.